Africké kopřivy a vše o nich
Share
Už loňské jaro jsme podlehli dalším rostlinným kráskám, kterým se lidově říká africké kopřivy. Botanici ale jejímu divokému, přírodnímu předkovi říkají jinak – pochvatec šišákový, ale pod tímhle jménem ji asi nikdo nezná. Pochází z druhé strany světa z Asie a Austrálie a i zde v přírodě zaujme různě barevnými listy. Evropští zahradníci s ní ale udělali tak úžasná šlechtitelská kouzla a vypěstovali rostliny s tak atraktivními barevnými listy až to bere dech. Existuje asi 120 různých druhů afrických kopřiv, které mají nejrůznější překrásné pestré barvy i tvary listů. Hezké je sesadit si několik různých barev dohromady, aby vznikl pestrobarevný koberec.
Jak je to s barevností afrických kopřiv?
Jak správně pěstovat africké kopřivy?
Okrasné kopřivy v zimě - jak zimovat?
Ano, četli jste správně. Do prvních mrazů. Africké kopřivy mají již v označení slovo Afrika. Mají rádi teplo, a tak zima v našich zeměpisných šířkách není nic pro ně. Rozhodně nezvládne zimu ani v záhonu, ani v truhlíku na balkóně.
Budete s ní mít co dělat i v bytě. Dalším velkým problémem v zimě je nedostatek světla. Africké kopřivy potřebují hodně světla. Pokud chcete, aby vám doma přežily do další sezóny:
- Dejte je přímo na parapet na okně. Ideálně jižní okno, kde je světla nejvíce.
- Snižte o něco zálivku. I když kopřivy mají rádi dostatek vody, stejně jako ostatní pokojovky potřebují v zimě zálivku nižší. Jinak je přelijete.
- Nařízkujte je. Vidíte, že se jim nedaří, i když jste splnili předchozí body? Či máte okna na severní stranu? Řízkujte. Řízky dejte do vody se stimulátorem a nechte je ve vodě zakořenit. Tímto způsobem nám jich přežilo nejvíce. Na jaře je potom znovu zasadíte do záhonu/truhlíku či květináče.
- Kupte svícení. I to je možnost. Můžete svým okrasným kopřivám začít přisvěcovat.
- Na podzim si schovejte semínka a na jaře začněte od začátku. Semínek mají zmíněné rostliny dostatek, tak si je schovejte a na jaře vysázejte. Ušetříte si tím nervy a rostlinám trápení.
Množení okrasných kopřiv
Jsou dva způsoby, jak tuto rostlinu rozmnožovat.
Ze semínka
První možnost je koupit si semínka a ty vysadit. Brzy budete mít plno malých kopřiv, které je pak nutné rozsázet po jednom do jednotlivých květináčů. Přesazené rostliny dostatečně zalijeme a dáme na místo s dostatkem světla. Brzy se rozrostou a budou z nich krásné velké statné rostliny. Samozřejmě nesmíme zapomenout na pravidelnou zálivku.
Řízkováním
Tím se dostáváme k druhé možnosti – řízkování. Pokud máme vzrostlé rostliny, můžeme část rostliny ustřihnout a nechat zakořenit ve vodě. Když má již dostatek kořenů, zasadíme ji do půdy. Opět pořádně zalijeme a dáme na slunné místo a nová rostlinka je na světě. 😉
Zajímá vás množení rostlin?
Pokud vás zajímá množení rostlin více do detailů či se o něm chcete dozvědět více, poslouchejte náš nový podcast Farmářky z paneláku. Tomuto tématu a celé řadě dalších témat se tam budeme do detailů věnovat.