Africké kopřivy a vše o nich

Africké kopřivy a vše o nich

Už loňské jaro jsme podlehli dalším rostlinným kráskám, kterým se lidově říká africké kopřivy. Botanici ale jejímu divokému, přírodnímu předkovi říkají jinak – pochvatec šišákový, ale pod tímhle jménem ji asi nikdo nezná. Pochází z druhé strany světa z Asie a Austrálie a i zde v přírodě zaujme různě barevnými listy. Evropští zahradníci s ní ale udělali tak úžasná šlechtitelská kouzla a vypěstovali rostliny s tak atraktivními barevnými listy až to bere dech. Existuje asi 120 různých druhů afrických kopřiv, které mají nejrůznější překrásné pestré barvy i tvary listů. Hezké je sesadit si několik různých barev dohromady, aby vznikl pestrobarevný koberec.

Jak je to s barevností afrických kopřiv?

Chtěla bych vám vysvětlit jejich úžasnou pestrobarevnost listů. Proč tomu tak je?
No, vlastně se díváme na rostlinné invalidy. Šlechtitelé pomocí dnešních moderních genetických metod zablokovali na části nebo na celém listu tvorbu tělísek, ve kterých se ukládá zelené barvivo chlorofyl a tak teď může na listu „prosvítat“ třeba žlutá barva, která je běžně také přítomná, ale přes zelenou není vidět. U jiných odrůd zase genetici po zablokování zelené barvy povzbudí tvorbu červené barvy antokyanu. Výsledné zbarvení listů je dáno tím, která barviva a v jakém množství v listech nakonec zůstanou, vliv má však také intenzita slunečního záření i okolní teplota. Dědičnost tohoto jevu je dost složitá – pestrolistost se dědí hlavně po matce a tak, chceme-li si uchovat obzvláště pěknou variantu africké kopřivy, je nejlepší ji rozmnožovat vegetativně z řízků. Z pohledu ryze biologického je pestrolistost choroba, která snižuje účinek fotosyntézy a tím i ukládání asimilátů, snižuje výnos u zemědělských plodin. U užitkových rostlin se s ní proto nikdy plánovaně nesetkáte.

Jak správně pěstovat africké kopřivy?

Okrasná kopřiva je velmi nenáročná na pěstování. Stačí vybrat stanoviště s dostatkem slunce, může být i polostín a sazeničky zasadit do běžné zahradní zeminy a zalít. Rostlina velmi rychle roste. Dále dostatečně zaléváme, aby nepřeschla, a odstraňujeme květy, které pro nás nemají žádný význam a ubírají kopřivě zbytečně sílu. Pokud chceme rostlinu košatější, zaštipujeme vrcholky rostlin. Potom už si jenom užíváme krásu rostlinek do prvních mrazů.

Okrasné kopřivy v zimě - jak zimovat?

Ano, četli jste správně. Do prvních mrazů. Africké kopřivy mají již v označení slovo Afrika. Mají rádi teplo, a tak zima v našich zeměpisných šířkách není nic pro ně. Rozhodně nezvládne zimu ani v záhonu, ani v truhlíku na balkóně.

 

Budete s ní mít co dělat i v bytě. Dalším velkým problémem v zimě je nedostatek světla. Africké kopřivy potřebují hodně světla. Pokud chcete, aby vám doma přežily do další sezóny:

  1. Dejte je přímo na parapet na okně. Ideálně jižní okno, kde je světla nejvíce.
  2.  Snižte o něco zálivku. I když kopřivy mají rádi dostatek vody, stejně jako ostatní pokojovky potřebují v zimě zálivku nižší. Jinak je přelijete.
  3. Nařízkujte je. Vidíte, že se jim nedaří, i když jste splnili předchozí body? Či máte okna na severní stranu? Řízkujte. Řízky dejte do vody se stimulátorem a nechte je ve vodě zakořenit. Tímto způsobem nám jich přežilo nejvíce. Na jaře je potom znovu zasadíte do záhonu/truhlíku či květináče.
  4. Kupte svícení. I to je možnost. Můžete svým okrasným kopřivám začít přisvěcovat.
  5. Na podzim si schovejte semínka a na jaře začněte od začátku. Semínek mají zmíněné rostliny dostatek, tak si je schovejte a na jaře vysázejte. Ušetříte si tím nervy a rostlinám trápení.

 

Množení okrasných kopřiv

Jsou dva způsoby, jak tuto rostlinu rozmnožovat.

Ze semínka

První možnost je koupit si semínka a ty vysadit. Brzy budete mít plno malých kopřiv, které je pak nutné rozsázet po jednom do jednotlivých květináčů. Přesazené rostliny dostatečně zalijeme a dáme na místo s dostatkem světla. Brzy se rozrostou a budou z nich krásné velké statné rostliny. Samozřejmě nesmíme zapomenout na pravidelnou zálivku.

Řízkováním

Tím se dostáváme k druhé možnosti – řízkování. Pokud máme vzrostlé rostliny, můžeme část rostliny ustřihnout a nechat zakořenit ve vodě. Když má již dostatek kořenů, zasadíme ji do půdy. Opět pořádně zalijeme a dáme na slunné místo a nová rostlinka je na světě. 😉

Zajímá vás množení rostlin?

Pokud vás zajímá množení rostlin více do detailů či se o něm chcete dozvědět více, poslouchejte náš nový podcast Farmářky z paneláku. Tomuto tématu a celé řadě dalších témat se tam budeme do detailů věnovat.

 

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.