Dračinec: Jak na něj správně a snadno?

Dračinec: Jak na něj správně a snadno?

Dracaena známá i jako dračinec se stala oblíbenou rostlinou mnoha pěstitelů a samozřejmě i naší. Je to díky její nenáročnosti, krásným listům a schopnosti růst i ve stínu. O světlo se u nás rostliny perou, když se tedy najde nějaká, která přežije i stín, hned se zařadí mezi naše velké miláčky.

Představte si nyní, že jste právě přinesli domů novou dracaenu a chcete jí poskytnout ty nejlepší podmínky pro růst. Začneme světlem.

No a pokud už ji máte doma, mrkněte zda děláte vše správně.

Vhodné světelné podmínky pro dračinec

Dracaena preferuje spíše stinné stanoviště s rozptýleným světlem. Přímé sluneční paprsky by mohly způsobit popáleniny na listech, proto ji ideálně umístěte poblíž okna směrem na východ nebo západ. Pokud máte okna orientovaná pouze na sever nebo jih, můžete rostlinu umístit dál od okna tak, aby slunce nesvítilo přímo na listy, v případě umístění do jižního pokoje a naopak blízko okna, v případě severního pokoje.

Každá rostlina samozřejmě potřebuje světlo. Bez fotosyntézy to nejde. Pokud ale vidíte, že rostlina vadne, kroutí se jí listy či vypadají spáleně, vždy ji můžete přesunout více do stínu. Zkrátka vyladit množství světla, které potřebuje.

Dračinec - jak je to se substrátem?

Mezi další důležité faktory pro úspěšné pěstování dračince patří substrát. Dračinec potřebuje dobře propustný substrát, který udrží vlhkost, ale zároveň nezadržuje příliš mnoho vody. Ideální směs pro dračinec je kombinace rašeliny, perlitu a jemného kompostu v poměru 1:0,5:3.

Dost často v Hornbachu koupíte rostlinu zasazenou v přepravním substrátu. Ten pro dračinec a všechny rostliny celkově není dlouhodobě vhodný. Po příchodu domů tedy nechte rostlinu po cestě vzpamatovat a pak ji přesaďte do nového.

Zálivka

Dracaena je citlivá na přelití.  Rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, ale nikdy by neměla být ponořena do vody. Kořeny dračince by totiž začaly uhnívat a časem by rostlina umřela, protože by neměla čím čerpat živiny ze substrátu. 

Je tedy nutné najít ideální vlhkost substrátu, která bude dračinci vyhovovat. Pokud je přelitá, začnou jí postupně žloutnout listy a v tu chvíli je třeba zálivku hned snížit. Obecně je v létě dobré zalévat o něco více, zatímco v zimě zálivku snížit. Což neplatí jen pro dracaenu, ale pokojové rostliny obecně.

Hnojit se selským rozumem

Dracaena potřebuje pravidelné hnojení, aby se udržela zdravá a silná. Doporučujeme se použít obyčejné tekuté hnojivo pro zelené rostliny. Hnojit byste měli cca 1x měsíčně. Obecně. Záleží ale také na substrátu. Pokud je v něm rostlina už delší dobu a vyčerpala z něj už značné množství živin, hnojte častěji. Pokud je čerstvě přesazená do nového, tak naopak nemusíte hnojit vůbec. Substrát je čerství, a tak je plný všech živin, které rostlina potřebuje k životu.

Jak množit dračinec

Množení dracaeny je poměrně snadné. Vhodnou metodou je řízkování vrcholových výhonů. Stačí odříznout vrchol rostliny a nechat ho zakořenit ve vlhkém substrátu nebo ve vodě. Než ho dáte do vody či vlhkého substrátu, ještě řeznou ránu vyválejte ve stimulátoru. Stimulátor podporuje růst kořenů, a tak se řízek snáze zakoření. Stimulátor stojí pár korun a vydrží dlouho, takže se investice do něj vyplatí. Koupíte ho například v Hornbachu v sekci rostlin. 

My ale dračinec tímto způsobem moc nerozmnožujeme, protože je to poměrně časově náročné. Navíc dračinec má často max. 3 vrcholy, tedy 3 řízky, což je za nás málo a tak si ho raději koupíme. 
Například epipremnum se také rozmnožuje řízky, ale tam jich z jedné rostliny uděláte třeba 20 a to je značný rozdíl 😉
Rozhodnutí je na vás!

A teď už víte, jak se správně a snadno postarat o dracaenu. S vhodným světlem, substrátem, zálivkou a hnojením se vaše rostlina bude rozvíjet a růst do krásy. Držíme palce a přejeme hodně úspěchů při pěstování této nádherné rostliny!

Umírá mi dračinec a stále nevím, kde je problém :/

Pokud jste si přečetli článek a máte pocit, že vše děláte správně a vašemu dračinci se stále nedaří, sjednejte si s námi online konzultaci a podíváme se na to společně. Jistě přijdeme na to v čem by mohl být „zakopaný pes.“

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.