Jak chovat chůvičky japonské

Jak chovat chůvičky japonské

Chůvičky japonské jsou malí, klidní ptáčci, kteří dokážou rozjasnit každý domov svým švitořením a přírodními barvami. Pokud uvažujete o jejich chovu, nebo už nějaké doma máte, tento článek je právě pro vás. Podíváme se na to, jak se o ně správně starat, jaké mají barevné varianty a co všechno potřebují k úspěšnému hnízdění. Připravte se na praktické rady a tipy, které vám pomohou vytvořit vašim chůvičkám ten nejlepší domov.

Základní informace o chůvičkách

  • latinský název: Lonchura striata f. domestica            
  • původ: Japonsko
  • velikost: 11 – 12cm
  • snůška: 5 – 7 vajec  (při prvním hnízdění může být vajíček méně a nemusí přežít všechna mláďata)    
  • věk pro první hnízdění: cca 12 měsíců
  • teplota pro chov: 18 – 22°C

Chůvičky japonské se nevyskytují v přírodě. Jedná se o druh, který byl vyšlechtěn křížením různých druhů amadin.  Výchozím druhem byla pravděpodobně panenka bronzová (Lonchura striata).  Cílem bylo vyšlechtit velmi nenáročného ptáčka na chov, kterému zároveň bude možno podstrčit opuštěná vajíčka a ptáček se o ně bude starat jako o vlastní. Od toho i název chůvička.

Barevné mutace chůviček

V rámci chůviček rozlišujeme tři základní barevné mutace – hnědá, bílá a rezavá. Ty se pak dále dělí dle různých odstínů a a specifických kreseb. Kresby jsou definovány přesně předepsanými standardy.

Photo: bellsouth.com.au; Chůvičky, které jsme měly. Plavý sameček a tmavě hnědá samička.

Klec vhodná pro chůvičky

Když jsme chovaly chůvičky, měly jsme je v prostorné kleci – Ferplast klec Giulietta 6  černá, která měla kostru ze dřeva. Taková klec dlouho vydrží, na rozdíl od plastové, která začne na slunci degradovat. Máme ji proto do teď, i když aktuálně slouží jako polička na pokojovky 🙃. Klec má plastové šuplíky, které jsou lehce umyvatelné a po jejich opotřebení se dají zakoupit nové. S klecí také prodávají 2 napáječky na vodu a 4+1 krmítka, také bidýlka, která se složí z malých součástek, které se pospojují vytvarují a je z nich hezké bidýlko jakéhokoliv tvaru a velikosti.  Doporučujeme ale spíše tyto bidýlka nepoužívat, protože pro chůvičky jsou příliš silná. Navíc je lepší, když má každé bidýlko jinou tloušťku, stejně jako je tomu v přírodě s větvičkami. Proto jako bidýlka využíváme stébla rákosu či lískové klacky.
Nad plastovými šuplíky je pak v kleci rošt, který ptáčky chrání před ušpiněním nožiček od hovínek. Díky tomu se lépe udržuje hygiena, která je nezbytnou součástí pro správnou péči o chůvičky.

Rozměry klece jsou 640 × 410 × 810 mm (V׊×H), což je na chůvičky pomalu hotel. Lze je chovat i ve velmi malých klíckách. Jsou na to vyšlechtěné. My jsme jim ale chtěly dopřát luxus, aby se u nás měly jako v bavlnce.

Photo by Alza.cz #spolupráce

Potrava: Čím se živí chůvičky?

Chůvičky japonské jsou na krmení velmi nenáročné. Jako nejlepší směs zrní se nám osvědčila Avicentra Classic menu drobný exot. Jedná se o směs zrní, které je vhodná nejen pro chůvičky, ale i zebřičky (ty jsme taky jednu dobu chovaly u nás doma) či amadiny. Obsahuje vše potřebné, co ptáčci potřebují a podporuje trávení.

Nesmí chybět písek!

Chůvičky stejně jako ostatní ptáci potřebují ve své potravě písek. My jsme ho dávaly stejně jako zrní do mističky.  Písek je skutečně nedílnou součástí stravy. V žaludku chůviček totiž rozemílá semínka, která poté ptáček teprve stráví. Bez písku UMŘOU! Nedostatek písku se projeví cca do týdne. Písek v žaludku dojde a následně už nemá co semínka rozemílat a chůvička v podstatě umře hlady.

Lze jim skutečně dát zcela obyčejný písek z pískoviště pro děti. Hrozí však, že je infekční od volně žijících ptáků. Proto písek kupujeme. Stojí pár korun, takže není důvod riskovat. Vzhledem k tomu, že vše objednáváme z Alzy, tak tu bereme i písek, ale lze ho samozřejmě koupit kdekoliv, jakýkoliv. Hlavně ať ho mají v kleci stále k dispozici. Výhodou písku, na který odkazujeme, je v tom, že obsahuje i drcené mušle. Ty jsou bohatým zdrojem vápníku, takže v případě chovu chůviček, bude mít samička dostatek vápníku pro tvorbu vajíček. Navíc si o ně ptáčci i trochu obrušují zobáčky, které jim stále dorůstají.

Sépiová kost je důležitá nejen pro chůvičky

Nedílnou součástí klece, ve které chováme jakéhokoliv ptáka, je sépiová kost. Všem ptákům, tedy i chůvičkám, totiž stále dorůstá zobák a je nutné ho obrušovat. K tomu právě slouží sépiová kost. Na wikipedii jsem se dočetla, že tukanům dorůstá zobák rychlostí 0,5 cm za 2 roky. U velkých papoušků se ale zobák obmění každých 6 měsíců.

Navíc i sépiová kost je bohatým zdrojem vápníku. Proto naše samička chůvičky se při kladení vajíček po kosti mohla utlouct. Při nedostatku vápníku by vajíčka měla tenkou skořápku a samička by je mohla rozsednout.

Photo by: Alza.cz #spolupráce

Pamlsky a vitamíny pro chůvičky

Chůvičky si také potřebují občas užít nějakou mňamku v podobě pamlsku. Mají moc rády senegalské proso či další druhy prosa. Velmi jim chutná i lesknice, která není vždy součástí krmných směsí. V době hnízdění se jim pak podává vaječná směs (další info viz Hnízdění chůviček japonských).

Jako pamlsek milují hlavně ovoce a zeleninu – jablko, hrušku a strouhanou mrkev, okurku či salát. 
My také vlastníme chatu a někdy se nám ve skleníku přemnoží mravenci, kteří tam páchají pěknou nezbedu. Proto je nutné se jich zbavit. Při té příležitosti jim sesbíráme kukly a dáme je našim ptáčkům. Moc jim to chutná. Efekt to má podobný jako vaječná míchanice viz dále.

Jako zdroj vitamínů chůvičkám slouží ptačinec žabinec (vitamín C), který vždy čerstvě nasbíráme venku. Jedná se o plevel, který roste téměř všude. Důležité je ho sbírat aspoň 50 m od silnice, protože u silnic mohou být listy promořeny škodlivými látkami z plynů aut. Ptáčci jsou na toto velmi náchylní.

Hnízdění chůviček japonských

Snůška: 5 – 7 vajec (výjimečně 8, při prvním hnízdění 4 vejce (nemusí také přežít všechna mláďata)
Inkubační doba: 14 dní
Vylétnutí z hnízda od doby kdy se mláďata narodila: 14 dní
Osamostatnění: do 14 dní
Do dospělého šatu se přepeří za 3 – 4 měsíce od narození
Vajíčko měří 1cm
Teplota pro chov: 18 – 22°C

Vaječná směs a stavba hnízda

Než chůvičky snesou vajíčka podáváme jim vaječnou míchanici, která je nabudí, a chůvičky se po ní chtějí více pářit. Vaječná směs je tvořena nastrouhaným uvařeným slepičím vajíčkem smíchaným se strouhanou mrkví. Lze přidat i kousky pampelišek či ptačince žabince a podobně. 
Dobré je jim také dávat naklíčené zrní. Stačí vzít hrnek s vodou a do něj nasypat zrní. Necháme klíčit zrníčka ve vodě pár dní. Pravidelně měníme vodu, aby se semínka nepokazila a nezačala plesnivět. Předtím než naklíčené zrní dáme chůvičkám, důkladně ho propláchneme a pak teprve jim ho dáme. Zkrátka krmíme chůvičky tak, aby se měly jako v bavlnce.

Do klece jim během tohoto specifického krmení dáme budku o rozměrech dna 10×10 až 15×15 cm. Na dno klece také položíme materiál na stavbu hnízda (klasy trávy, seno, bílé bavlnky,…).  Chůvičky následně během několika dnů postaví hnízdo. Pokud se jedná o poprvé hnízdící páreček, nemusí umět stavět hnízdo. Vezmeme proto do ruky trochu sena zkroutíme ho do kruhu a poté vložíme do budky. Chůvičky to namotivuje a hned začnou do budky nosit další seno. To, co jsme jim tam dali, z určité části přerovnají, některé seno vyházejí a naskládají do hnízda jiné.

Sezení na vajíčkách

Když je hnízdo postaveno, začne do něj samička snášet vajíčka. Nejdříve snese několik vajíček obden a poté když se rozsnáší, tak každý den přibyde v hnízdě jedno vajíčko.

Samička většinou na vajíčkách nesedí hned od začátku, ale až teprve když je v hnízdě okolo tří vajíček. Když snese tři vejce, zasedne sice na vajíčka, ale pořád ještě snáší další. Sameček se se samičkou v sezení střídají. V noci na vajíčkách sedí oba rodiče. Za 14 dní se začnou líhnout první mláďata. Vajíčka chůviček se začnou líhnout v pořadí, v jakém je samička snášela, protože některá jsou zahřívána delší dobu než jiná, které samička snesla později. Rozdíl ve věku mezi mláďaty, proto může být i několik dní. Může se bohužel stát, že starší mláďata ušlapou čerstvě narozené drobečky.

Jak zabránit ušlapání mláďat chůviček?

Jistě nechcete, aby k něčemu takovému došlo. V dnešní době plastové to má naštěstí jednoduché řešení. Lze si koupit plastové podkladky neboli plastová vajíčka. Musí být bílá a velikostně cca 1,6 x 1 cm. 
Když samička začne snášet, vždy jí vajíčko seberete a dáte do hrníčku s vatovou peřinkou. Místo vajíčka tam dáte plastovou náhražku. Potom, co samička dosnáší, tak všechna plastová vajíčka nahradíte za pravá chůvičí. Díky tomu je samička bude všechna zahřívat stejnou dobu a vajíčka chůviček se všechna vylíhnou v jeden den a mláďata tedy budou všechna stejně stará a k ušlapání nedojde.

Krmení mláďat chůviček

Když je čas líhnutí, je nutné, aby byla v kleci vanička, ve které se samička může koupat a vlhčit vajíčka. Díky tomu líhnutí proběhne v pořádku a nedojde k utonutí mláďat, která se při nedostatečné vlhkosti nemusí dostat z vajíčka ven.
My máme v kleci vaničku stále, protože se chůvičky moc rády koupou.
Do procese líhnutí nijak nezasahujte. Chůvičky se pak starají o mladé, dokud se mláďata neosamostatní.

Rodiče mláďata krmí kašičkou (má žlutozelenou barvu), která se jim vytváří ve voleti. Když už mláďatům kašička nestačí, snaží se vylézt z hnízda. To už jsou opeřena dětskými peříčky. Během několika dnů se jim to podaří, avšak neumí ještě vylouskávat semínka, a proto ještě pořád po rodičích loudí potravu. Ze začátku mláďatům zrníčka vypadávají ze zobáčku a podaří se jim sníst jen několik zrníček. Během této doby se ještě jednou přepeří do tzv. ,, puberťáckého šatu“. Zanedlouho se však vše naučí. Do dospělého času se následně přepeří za cca 3-4 měsíce od narození.

Hnízdění by mělo probíhat na jaře a na podzim, protože mláďata potřebují v prvních dnech hodně potravy. Proto je rodiče musí krmit do osmi večer, aby přežila noc bez potravy. V zimě je tma již v 17h a mláďata by dlouhou noc nepřežila. Když chceme, aby hnízdily chůvičky v zimě, měli bychom jim večer přisvítit tak do těch 20:00, aby měla mláďata šanci na přežití. 

Mláďata chůviček, která se narodila u nás doma. Vykukují z hnízda a brzy z něho vyletí.

Ptejte se 🤗

Pokusily jsme se shrnout to nejdůležitější, co víme o chovu chůviček. Pokud by nebylo cokoliv jasné či vás napadaly další otázky, tak se neváhejte ozvat. Moc rády pomůžeme.

Za Farmářky z paneláku
Jolanda 💚

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.