Jak pěstovat měsíční jahody na balkoně

Jak pěstovat měsíční jahody na balkoně

Je tady léto a k tomuto ročnímu období neodmyslitelně patří jahody. Samozřejmě ty nejchutnější jsou ty doma vypěstované. Že nemáte zahradu? A co když vám teď prozradíme, že to není vůbec potřeba. 

Představte si, je letní ráno a vy vyjdete na balkon, kde vás přivítá záplava šťavnatých červených jahod. To není sen. Pěstování měsíčních jahod v květináči je skvělý způsob, jak si tuto letní lahůdku dopřát přímo z pohodlí svého domova, i když bydlíte třeba v bytě. 

A my vám ukážeme, jak na to. Pěstování měsíčních jahod v nádobách je jednoduché a úroda vás bude těšit po celé léto až do podzimu. Pojďte s námi objevit kouzlo pěstování jahod na balkoně – od výběru správných odrůd přes péči až po přípravu na zimu.

měsíční jahoda v květu

Nejoblíbenější odrůdy měsíčních jahod

Měsíční jahody (Fragaria vesca) svou velikostí i chutí připomínají lesní jahody. Těžko odolat. Stačí si jen vybrat správnou odrůdu a vychutnat si tuhle dobrotu přímo z vlastního balkonu. 

Mezi nejznámější odrůdy patří:

  • Rujana: Jedna z nejoblíbenějších odrůd pro velmi sladké plody. Jahody jsou sice menší, ale pokud jde o chuť, vůni a odolnost vůči škůdcům, nemá konkurenci.
  • Alexandria: Tato odrůda je známá svými středně velkými plody. I sama rostlina tohoto jahodníku je o něco vyšší než v případě ostatních typů měsíčních jahod.
  • Temptation: Tyto měsíční jahody jsou vyhledávané zejména pro větší jahody s vyšším obsahem cukru. Rychle plodí a díky dlouhé sezóně sklizně se můžete z úrody těšit od června až do prvních mrazíků.
  • Baron Solemacher: Tradiční odrůda se středně velkými plody a intenzivní chutí.
  • Yellow Wonder: Chcete-li svou sklizeň jahod trochu oživit, sáhněte po Yellow Wonder. Lehce nažloutlé plody této odrůdy budou zpestřením vaší červené úrody.

Začínáme s pěstováním měsíčních jahod

Semena nebo sazenice?

Nové rostliny měsíčních jahod můžete získat šlahouny s miminky nebo pěstováním ze semene. Ani začátečníci zahradničením nepolíbení se nemusí bát sáhnout po osivu. Tato varianta sice vyžaduje více času a péče (cesta od semínka k sazenici trvá zhruba 3 měsíce), ale je levnější a nehrozí zavlečení chorob ze zakoupených sazenic.

Semínka se vysévají od ledna do března. Pokud jste to nestihli, nic se neděje. Při pozdějším výsevu se však budete z úrody těšit až v dalším roce a na tuto sezónu si můžete na jaře (duben, květen) zakoupit sazenice.

Vysévejte pouze na povrch kvalitního substrátu, lehce zamáčkněte, ale nezasypávejte zeminou. Semeno jahodníku klíčí zpravidla dva až tři týdny, buďte trpěliví. Bude potřeba dostatek světa a rovnoměrné vláhy, doporučujeme tak nádobky umístit třeba na slunečný okenní parapet a pravidelně substrát zvlhčovat.

Když se objeví první dva pravé lístky, mladé rostlinky se přesazují do větší nádoby, aby měly více prostoru pro růst. Ven pak můžete vysadit silnější jahodníky s pěti až deseti lístky.

Jaký substrát je pro měsíční jahody nejlepší?

Pro pěstování měsíčních jahod je vhodné smíchat zahradní substrát a kompost v poměru 1:1, připravit směs rašeliny, kompostu a písku v poměru 1:1:1 nebo pořídit přímo speciální substrát určený pro jahody. Tyto kombinace poskytují vhodné živiny a zároveň udržují substrát propustným, aby odváděl přebytečnou vodu. Pro správný růst jahod je také potřeba zvolit mírně kyselou pH hodnotu půdy (kolem 5,5), vytvořit drenážní vrstvu a pravidelně hnojit.

Jaké nádoby použít pro pěstování měsíčních jahod na balkoně?

Jahody můžete sázet do běžných květináčů, truhlíků i závěsných nádob, které se hodí zejména pro převislé odrůdy. Jedné rostlině by měl stačit květináč o průměru 20 cm (záleží na odrůdě). Ujistěte se, že nádoby mají odvodňovací otvory, které zabraňují přemokření kořenů. V případě truhlíků doporučujeme ty samozavlažovací.

měsíční jahody s plody

Péče o měsíční jahody

Jak často zalévat měsíční jahody?

Jahody potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku. Substrát by měl být mírně a rovnoměrně vlhký. Pozor ale na přelití! Nejlepší je jahody zalévat ráno nebo večer, aby měla voda čas se vsáknout, než budou rostliny vystaveny přímému slunci. 

Jaké světelné podmínky jsou pro měsíční jahody nejlepší?

Jahody obecně milují slunce. Ideální podmínky pro jejich růst vytvoříte, pokud je alespoň na šest hodin denně vystavíte přímému slunečnímu světlu. Měsíční jahody však budou plodit i v polostínu. Na balkoně je chraňte před přímým poledním úžehem a silným větrem.

Jak hnojit měsíční jahody?

Pro bohatou sklizeň je důležité pravidelné hnojení, a to jednou za dva až tři týdny. Používejte tekuté hnojivo určené pro jahody nebo univerzální hnojivo s vyváženým poměrem živin.

My používáme ovšem organické hnojivo Black frass. Používáme ho už téměř 2 roky a nemůžeme si ho vynachválit. 
Potrpíme si za prvé na ekologickou variantu, za druhé má vyvážený poměr živin, za třetí nesmrdí, i když se jedná o trus hmyzu 😉 a za čtvrté obsahuje chitin, díky čemuž odpuzuje škůdce.

Proto jsme s nimi navázaly spolupráci a ne s někým jiným, i když nabídky byly. Skutečně moc doporučujeme.
Objednejte si se slevou 10 % hnojivo Black frass a zároveň nás díky tomu podpoříte nějakou tou korunkou. Win:Win. Stačí u nich na e-shopu zadat slevový kód farmarky10.

Black frass obklopený pokojovkami

#spolupráce slevový kód 10 %: farmarky10 

Jak připravit měsíční jahody na zimu

S přicházejícím podzimem je potřeba se postarat i o jahodové království na balkoně. Jakmile začnou teploty klesat, je vhodné jahody přesunout na chráněné místo, např. blíže ke zdi nebo do zasklené lodžie. Nezapomeňte také na podzimní hnojení, aby měly rostliny dostatek živin pro přezimování. Nádoby doporučujeme na zimu obalit netkanou textilií nebo třeba slámou, aby byly kořeny lépe chráněny před mrazem. I během zimních měsíců je pak důležité zalévat, nicméně jen velmi málo, pouze aby substrát nevyschl.

S trochou péče během zimy si tak můžete užít sladkou sklizeň i v příští sezóně.

šnek a kolem měsíční jahody

Ať už jste zkušení zahradníci nebo začínáte s pěstováním, doufáme, že vám tento návod pomohl a brzy se i vy budete těšit z vlastnoručně vypěstované úrody!

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.