Monstery populární krásky

Monstery populární krásky

Po delší době tu máme pro vás opět článek, kde věříme, že se dozvíte spoustu nového. Podíváme se na monstery a to proto, že jsou v poslední době velmi populární a tak myslíme, že je na místě jim věnovat pozornost v podobě článku tady na blogu.

Monstera deliciosa

Začněme nejprve tou nejběžnější Monsterou deliciosou. Tedy kultivarem monstery, který si každý vybaví, když se řekne slovo monstera. V dnešní době je jednou z nejtrendovějších pokojovek.  Je úsměvné, že v době komunistické se vyskytovala naprosto všude, na pracovištích, chodbách, školách, v domácnostech. Následně byla právě pro status ala „komunistické kytky“ zavrhnuta, jako kdyby to snad byla ona, která ho dlouhé roky držela při životě. Bez lásky rostliny hynou. Mnohaleté, velké, výstavní kousky zmizely z lidských staveb. Naštěstí si lidé zavčasu uvědomili svou chybu a začalo znovu velké obdivování.

Pěstování monster

Dnes se mi až zdá, že monstery jsou vyzdvihovány na úkor ostatních chuděrek. Například o blízkých příbuzných, philodendronech, se tolik nemluví, a přesto jsou stejně úchvatné. Popravdě, dokud mi řízky monster nepřinesl taťka od kolegyně z práce, byla jsem až velkou odpůrkyní takového vyzdvihování jedné rostliny. Štvaly mě neustálé poptávky po řízcích monster, přehnané ceny za panašované monstery… Ale člověk nikdy nedokáže dostatečně ocenit rostlinu, dokud si ji domů nepořídí. 

Řízky jsem nechala zakořenit a pak zasadila. Byla jsem vlažná, ale čím častěji jsem okolo rostliny chodila, tím napjatěji jsem čekala na nový lístek. Bude hodně, málo, či nijak dírkovaný? Řízků jsem měla několik a přísahám, že i když se květníky nacházely v těsné blízkosti, žádný nový list nebyl stejně dírkovaný. Jeden měl dva výřezy, druhý jich měl 6 a poslední neměl ani jeden! Jeden květináč jsem umístila na svoji poličku favoritek (teda ne, že bych měla nějakou pokojovku raději než jinou, ale řekněme, že tam umisťuji kousky, které nikomu nedám a jsou jenom pro moje oči), a náhle jsem si uvědomila, jak božsky nová rostlina ozvláštňuje a rozzařuje interiér. 

Monstera v interiéru

Došlo mi, proč je monstera tak populární. Pokud máte holé, nudné zdi bez života, jděte do monstery. Perfektně se hodí jako solitérní rostlina, která se bude popínat po zdi, případně po podpěře. Ale pozor! Jestli chcete, aby monstera opravdu vynikla v celé své nádheře, dopřejte jí prostor. Určitě není parapetka! Navíc, jestliže půjdete do dražšího kousku, panašované monstery, musíte jí dopřát i světlejší místo (ale ne na přímých paprscích). V létě nezapomínejte hojně zalévat, jinak Vám začnou usychat konečky listů, ale vždy nechte zeminu vyschnout až do té míry, že se drobí mezi prsty. Vzdušné kořeny nikdy nezastrkujte do květináče, nestříhejte je, rostlina je potřebuje k sání vzdušné vodní páry a přidržování se podpěry.

Rozmnožuje se stonkovými řízky. Řízek spolu se vzdušnými kořeny se umístí do větší nádoby s vodou. Čekáme, dokud nezakoření. To poznáme podle toho, že z kolínka začnou vyrůstat malé kořínky a případný vzdušný kořen zbělá. Naše miminko posléze zasadíme do běžného substrátu s přídavkem rašeliny.

Přehled základních informací

Světlo - Ideální je rozptýlené světlo bez přímých slunečních paprsků, snáší i stinná místa

Teplo - 20 – 24°C, v zimě minimální teplota 11°C

ZálivkaNemá ráda přemokření, je potřeba ji vždy nechat vyschnout a pak vydatně zalít. V létě asi jednou týdně.

Vzdušná vlhkost - Oceňuje dostatek vlhkosti, rosíme, květináč podkládáme na oblázky či do rašelinového zábalu ve vnějším květináči.

Substrát - Substrát pro Aroidy

HnojeníJednou za 2-3 týdny

Množení - Stonkovým řízkem

Monstera monkey

Dalším velmi populárním druhem je Monstera adansonii monkey mask aneb miláček mojí ségry. Listy jsou vejčité, menší a mnohem více děrované než u monstery deliciosy. Výhodná je především svou menší velikostí listů, kdy ji můžeme pěstovat v nevelkém květináči na poličce. Hodí se do menších prostor. Možná někdo ocení i absenci vzdušných kořenů a nižší pořizovací cenu. Nároky na pěstování jsou v podstatě shodné s monsterou deliciosou.

Další druhy

Další kultivary monster nevlastníme, a proto si netroufám o nich psát. Nicméně možná se jednou dočkáte článku o monsteře peru či monsteře dubie. Napsala jsem si je do wishlistu. 

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.