Péče o kaktusy: nejčastější chyby a jak se jim vyhnout
Sdílet
Už nebudete moci říct větu: "Zabiju i kaktus." Od teď vám už přežije!
Představte si, že jste právě přišli domů s novým, malým kaktusem, který jste si pořídili na burze rostlin, swapu nebo v zahradnictví. Tato roztomilá, bodlinatá bytost vám byla svěřena do rukou a vy se o ni jistě chcete postarat co nejlépe. Ale jak?
Není tajemstvím, že kaktusy se považují za nenáročné rostliny, které snesou i ty nejhorší podmínky. Je ale také pravda, že i tyto velmi odolné rostliny potřebují určitou péči a pozornost. A právě dnes se podíváme na některé z nejčastějších chyb, kterých se lidé při pěstování kaktusů dopouštějí a následně prohlásí: „Já žádnou pokojovku nechci. Zabiju i kaktus, tak jak by mi mohla přežít!?“ Ukážeme si, jak se těmto chybám vyvarovat a pak budete moci říct: „Dej ji sem! Jdu do toho!“
Zazimování kaktusů jako úplný základ
Jednou z nejčastějších chyb je špatné zazimování kaktusů. Kaktusy jsou přizpůsobené životu v pouštním prostředí, kde jsou velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami + velké sucho k tomu samozřejmě. Proto je zazimování, období klidu, kdy rostlina odpočívá, pro jejich správný růst a vývoj nezbytné.
Kaktusy nesmí zmrznout. Končí to smrtí. Přes léto je máme venku, a tak je začínáme zimovat než přijdou první mrazíky. Následně se zimováním kaktusů končíme, když máme jistotu, že noční teploty se budou držet nad nulou.
Během zimování by měla být teplota v místnosti, kde kaktusy pěstujete, nižší, ideálně kolem 10°C. Během klidového období hlavně kaktusy nezalévejte ani nehnojte. Umoříte si je.
Více info viz. stories, která byla na našem instagramu @farmarkyzpanelaku. Nyní jsou uložena ve výběru. Pokud se chcete dovídat více nových, zajímavých informací, sledujte nás tam. Jsme tam hodně aktivní se spoustou fascinujících věcí.
Malá zálivka? Samozřejmě.
Kaktusy jsou známé svou schopností udržet si vodu ve svých tělech, což jim umožňuje přežít dlouhá období sucha. To ale neznamená, že je nemusíte zalévat vůbec. Naopak, i kaktusy potřebují pravidelnou zálivku, ale důležité je najít správnou míru. Důkladně je sledujte a časem jistě zjistíte, jak moc častá zálivka je ideální. Každý kaktus či sukulent to má totiž trochu jinak.
Přelití je jednou z nejčastějších chyb, kterých se pěstitelé dopouštějí. Kaktusy nesnášejí přemokření a mohou kvůli tomu snadno uhynout. Zalévejte vždy, když je substrát úplně suchý už nějaký ten pátek a se zálivkou to nepřežeňte. Méně znamená někdy více.
Kaktusy potřebují i dostatek světla
Kaktusy milují slunce a potřebují ho pro svůj růst a kvetení. Někdy se ale stane, že je pěstitelé umístí na špatné místo, kde nedostávají dostatek světla. Tím pádem rostlina začne hledat světlo a vytahuje se do délky, což způsobuje deformace a oslabení rostliny.
Ujistěte se tedy, že váš kaktus má dostatek denního světla, ideálně přímého slunečního záření. Pokud to není možné, můžete použít i speciální světla.
Na druhou stranu i přespříliš světla může rostlinu zabít. Pokud kaktus nebyl v ideálních podmínkách – v koutě chladné místnosti a pak ho najednou dáte na jižní zasklenou lodžii. Zabijete ho taky. Bude to pro něj obrovský šok, který nezvládne. Musíte ho na nové podmínky postupně zvykat. Nám se to stalo takhle s netřesky. Dali jsme je na balkon a během pár hodin ze zelených kaktusů, byly bílé a umřely. Jsme netušili, že mohou umřít tak rychle.
Prodyšný substrát je nezbytný
Kaktusy potřebují prodyšný substrát, který dobře odvádí vodu. Používání běžné zahradní zeminy je další častou chybou, která může vést k přemokření a následnému hynutí rostliny. Místo toho si pořiďte speciální směs pro kaktusy nebo si ji vyrobte sami smícháním zahradní zeminy s pískem a perlitem.
Skvělou volbou jsou také naše kokosové květináče, díky kterým také všechna přebytečná voda odteče pryč a vašim kaktusům tak nebudou uhnívat kořeny. Podobně jsou na tom také terakotové květináče. Zkrátka nejméně vhodnou variantou jsou ty plastové. 🙃
Na dno květináče dejte drenáž
Důležitým krokem při pěstování kaktusů je zajištění správné drenáže. Na dno květináče umístěte vrstvu keramzitu nebo jiného drenážního materiálu, který zabrání přemokření kořenů a pomůže udržet rostlinu zdravou.
To byly nejčastější způsoby, které vedou k tomu, že kaktus nepřežije. Pokud se všem vyhnete jste na dobré cestě, aby vám vaši bodlinatí přátelé hezky kvetly, prosperovaly a dělaly radost u vás doma. A hlavně už nikdy nebudete moci říct: „Zabiju i kaktus.“
Vše dělám správně a stále se mu nedaří. Co s tím?
Sjednejte si s námi online konzultaci, kde se podíváme na váš konkrétní případ. Jistě přijdeme na to, kde by mohl být zakopaný pes. Rychle ho vyřešíme a vašemu bodlínovi se bude zase dařit.
Tak se jděte mrknout na detailní info o konzultaci a objednávejte!