Pěstování rostlin v nádobách v bytě i na balkóně

Pěstování rostlin v nádobách v bytě i na balkóně

Dříve se žilo v jeskyních, dnes nás je tolik, že bychom se do nich nevešli. Tak jsme si udělali jeskyně umělé, betonové. Stále jsme ale tvorové, kteří touží potom být v kontaktu s přírodou, a proto si ji snažíme do těchto betonových džunglí co nejvíce vtáhnout. Nemůžeme mít ale přírodu v bytě jen tak, musíme ji dát nějaká pravidla, limity, řád, a v tu chvíli přichází právě na řadu nádoby. Nádoby té naší přírodě dají prostor, kde může bujet, ale zároveň i pravidla, aby nedělala více škody než užitku. Pojďme si říct více informací o tom, jak si v nádobách nejlépe přírodu vtáhnout do bytu i na balkón a už neztrácet ani minutu bez přírody navíc. Místo toho se přírodou plně obklopit!

Proč pěstovat rostliny v nádobách?

Zahrádka v nádobách je nejen nádherná ozdoba vašeho domova, ale má také praktické výhody. Když nemáte chatu a skutečně jste odkázáni jen na byt (a balkón), můžete si i tak vypěstovat něco k jídlu. Může se jednat o zeleninu, ale i ovoce či léčivé bylinky na čaj či do polévek a k masu. Na vaší malé zahrádce najde útočiště i hmyz či dokonce nějaký ten ptáček. Stane se pro něho bezpečným místem, kde může v betonové džungli trávit čas. Na balkónové zahradě si můžete pěstovat i květiny do váz, které zkrášlí váš interiér.
Osázené nádoby vám tedy budou dělat skutečně plno radosti. Není nad čím váhat a je na čase se pustit do pěstování!

Zahradničení je navíc prospěšné i pro vaše duševní zdraví, protože se jedná o poklidnou manuální činnost a i ta k našemu životu patří a potřebujeme ji.

Volba vhodné nádoby

Správný výběr nádoby je zásadní pro úspěšné pěstování rostlin na vašem balkóně či v bytě. Nádoby by měly být dostatečně velké pro druh rostliny, který v ní chcete pěstovat a také dostatečně stabilní, aby se rostlina nedolámala, když se květináč převrátí. To platí hlavně u rostlin pěstovaných na balkóně, kde může samozřejmě foukat vítr a rostlina je zkrátka vystavena vlivům, které ji mohou převrátit a dolámat. 

Na dně nádoby rozhodně nesmí chybět díry, aby mohla z nádoby odcházet přebytečná voda. Pokud se vám líbí nádoba, která bohužel otvory nemá, tak aspoň dejte na dno nádoby dostatečnou drenáž, kde se přebytečná voda zachytí a neublíží kořenům.

Nádobu volte i dle jejího designu. Zkrátka ať ten balkón máte i pěkný na oko. Uvidíte, jak vám ho sousedi budou závidět.

Volba vhodného substrátu

Pokud chcete pěstovat rostliny v nádobách je nejdůležitějším faktorem substrát. Rostliny mají omezený prostor, ze kterého mohou čerpat živiny i vodu tak, ať je tento prostor na míru přímo pro ně a může být využit na maximum. Zvolte substrát, kterým dobře protéká voda, aby nemohly uhnívat kořeny a je v něm ze stejného důvodu i dostatek vzduchu. I kořeny potřebují dýchat!

Samozřejmě nesmí chybět dostatek živin, ale ty stejně časem budete muset do substrátu přidat v podobě hnojiv (doporučujeme hnojivo Black frass či žížalí čaj).

My doporučujeme obecně substrát, kde jsou ⅔ kompostu, ⅓ rašeliny a trocha perlitu. Případně si můžete koupit substrát od nás již vhodně namíchaný, stačí nám napsat na kontakt@farmarkyzpanelaku.cz

Výběr vhodných rostlin do nádob

Při výběru rostlin k pěstování mějte na paměti podmínky, které na balkónu či u vás doma panují. Zjistěte, na jakou světovou stranu je váš balkón orientovaný, a vyberte rostliny, které jsou přizpůsobené těmto podmínkám. Podmínky se totiž skutečně zančně liší a můžete nesprávným výběrem rostlin, rostliny zabít. Vše jsme shrnuly ve článku, který se jmenuje Světlo a pokojové rostliny aneb správné umístění je základ úspěšného pěstování

Pro hodně osluněná místa jsou vhodné pelargonie, různé druhy bylinek či rajčata. Na stinnějších místech zas můžete pěstovat saláty, ředkvičky a podobně. V nádobách toho lze pěstovat skutečně hodně, tak se nebojte zkoušet různé možnosti. Existují i dokonce zakrslé stromky, které lze pěstovat na balkoně. My máme takhle broskev Balconelu. Je důležité hledat vhodnou odrůdu, nikoliv rostlinu. V dnešní době totiž má už skoro každá rostlina vhodnou odrůdu pro pěstování v nádobách uvnitř či na balkóně. Stačí trochu pohledat.
Případně se opět nebojte obrátit na nás rády pomůžeme. Stačí napsat či od nás můžete mít full service v podobě online konzultace.

Péče o rostliny v nádobách

Jako vždy je nejdůležitější pravidelnost. Rostliny zkrátka potřebují péči poměrně malou, ale stálou. Ať už se jedná o pravidelnou zálivku, hnojení, kontrolu zda rostliny nemají rostliny škůdce či cokoliv dalšího, důležitá je stálost. 

S ničím to ale nepřehánějte. V případě zálivky může dojít k přelití a začnou uhnívat kořeny. V případě hnojení, může nastat přehnojení, což může znamenat pro rostlinu skutečně rychlou smrt. Zároveň je ale nutné v nádobách rostliny hnojit častěji (než rostliny v záhonu), protože se v nich živiny skutečně rychle vyčerpají.

Škůdci a choroby ve vaší nádobové zahrádce

Stejně jako v tradiční zahradě či při pěstování pokojovek u vás doma, můžete i při pěstování rostlin v nádobách narazit na škůdce a choroby. Zkrátka je to s nimi věčný boj. Buďte opatrní a pravidelně kontrolujte všechny rostliny, abyste odhalili případné škůdce nebo nemoci včas. S prevencí a rychlou reakcí můžete minimalizovat škody a udržet vaši zahradu zdravou a krásnou. O škůdcích právě běží série epizod v rámci našeho podcastu Farmářky z paneláku, kde se dozvíte, jak jednotlivé škůdce rozpoznat a bránit se jim a celou řadu dalších užitečných informací.

Pěstování v nádobách je skvělým způsobem, jak využít prostor na balkónu na maximum a vytvořit si vlastní krásný a útulný koutek přírody uprostřed města, který vám budou všichni závidět. Při vhodném výběru nádob, substrátu a druhů rostlin, stálé péči a údržbě můžete mít balkón plný květin, bylin, zeleniny a ovoce, která vám přinese radost a plný žaludek. Proto se pusťte do pěstování ještě dnes!

Nevíte čím začít? V našem článku Zahrada na balkoně aneb co jdeme vysadit, se můžete inspirovat tím, co pěstujeme na balkóně právě my „Farmářky“.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.