Rýmovník: 4 cesty ke zdraví
Sdílet
Rýmovník je téměř v každé domácnosti, co s ním?
Rýmovník je jednou z nejoblíbenějších bylin, které se používají pro své léčivé a relaxační účinky. Tato zázračná rostlina má mnoho různých využití a je součástí mnoha domácích lékárniček. V této sekci si představíme čtyři způsoby, jak můžete rýmovník použít ke zlepšení svého zdraví a pohody.
Všechny 4 metody máme vyzkoušené na vlastní kůži a pravidelně je využíváme. Každou chvíli nás skolí nějaká ta „rýmička“ a rýmovník je v takové situaci skvělým pomocníkem, na kterého je vždy spolehnutí.
1) Sirup z rýmovníku
Jedním z nejznámějších využití rýmovníku je jeho použití ve formě sirupu. Rýmovníkový sirup je skvělým prostředkem pro zmírnění kašle, nachlazení a bolesti v krku. Připravit si ho můžete velmi snadno:
Ingredience:
- 1 šálek listů z rýmovníku
- 2 šálky vody
- medu dle vlastní volby
Postup:
- Nejprve opláchněte rýmovníkové listy.
- Listy spařte vroucí vodou a nechte je louhovat po dobu 20 minut.
- Scedíme výluh do hrnce a přidáme med.
- Směs zahřejte na střední teplotu a vařte, dokud se nezredukuje na polovinu.
- Hotový sirup nalijte do čisté láhve a skladujte v chladničce.
Sirup z rýmovníku můžete užívat 1-2 lžičky denně jako prevenci nebo 3-4 lžičky při nachlazení a kašli. V ledničce vám vydrží poměrně dlouho.
Jinak tohle je recept, když potřebujete sirup udělat rychle, ale lze samozřejmě listy louhovat déle, klidně několik dní, aby se uvolnilo co nejvíce látek příznivých pro naše zdraví.
2) Čaj z rýmovníku
Čaj z rýmovníku je naší nejoblíbenější možností, jak využít léčivé účinky této bylinky., která nám doma roste jako plevel. Tento osvěžující nápoj je ideální pro podporu imunitního systému, zmírnění stresu a relaxaci. Připravit si ho můžete takto:
Ingredience:
- 1-2 čajové lžičky sušených rýmovníkových listů
- 1 šálek vroucí vody
Postup:
- Rýmovníkové listy dejte na čajové sítko.
- Spařte listy vroucí vodou a nechte je louhovat po dobu 5-10 minut. (Na někoho může být chuť čaje, který se louhoval 10 min příliš intenzivní, takže testujte)
- Čaj sceďte a podle chuti můžete přidat med nebo citron. (My máme rádi oboje samozřejmě. Citrón vám tam při viróze přidá ještě trochu vitaminu C)
Čaj z rýmovníku můžete pít až 3x denně, ale taky to s ním nepřehánějte. Všeho vždy s mírou.
Víte o tom, že máme youtube? Ne, tak zde stačí prokliknout – Farmářky z paneláku.
3) Inhalace
Inhalace rýmovníkových výparů je účinnou metodou pro uvolnění ucpaných dutin a zmírnění příznaků nachlazení, chřipky a viróz. Stačí jen hrnec s horkou vodou a přidat několik listů a inhalovat. Na ucpané dutiny je také dobrý podběl, takže i ten můžete přidat, kdybyste ho náhodou doma měli.
Naše rodina a podběl jsme velcí kamarádi, takže ho máme doma zásobu. Vždy ho sbíráme na jaře, když kvete, sušíme ho a následně máme zásobu na celý rok.
4) Masážní olej
Rýmovníkový masážní olej je skvělým prostředkem pro uvolnění svalového napětí. Rozmixujte rýmovníkové listy s troškou vody a následně vše sceďte přes kapesník. Tekutinu smíchejte s kokosovým či mandlovým olejem a hotovo. Pak už jen někoho ukecejte, ať vás namasíruje a masáž si pořádně užijte.
Rýmovník je tedy opravdu univerzálním pomocníkem pro naše zdraví. Ať už trpíte kašlem, bolestmi svalů nebo potřebujete povzbudit svůj imunitní systém, rýmovník vám může pomoci. Tak neváhejte a zařaďte ho do své domácí lékárničky, ať vám nedělá jen okrasu na poličce.
Pokud chcete znát další rostliny, které můžete pěstovat i v paneláku a jsou pro vaše zdraví. Stáhněte si náš ebook: 5 rostlin pro vaše zdraví. Je tam i zde zmíněný rýmovník a do detailů se tam dozvíte, jak se o něj správně starat, aby mohl být vaším pomocníkem dlouhá léta.
PS.: Informace zde vychází jen z našich zkušeností. Nejsou to informace od lékaře. Za informace v článku v praxi využité nebereme zodpovědnost.