Syngonium: pěstování a péče o pestrobarevné listy
Share
Syngonium patří k nejlepším pokojovkám na parapety či poličky. Pro své nádherně vybarvené listy zdobí interiér po celý rok. Příliš se nevytahuje za sluníčkem. Skvělé je, že se nejedná o citlivou rostlinu, takže neumře, i když odjedete na dovolenou. Ano zvadne, třeba i pár listů uschne, ale srdíčko přežije. Nejsou přecitlivělá ani na přelití. Zkrátka perfektní rostlina pro začátečníky, kteří nechtějí začínat se zelencem (chlorophytem) nebo voděnkou (tradescantií), ale i pro pokročilé, jenž chtějí zkusit nový druh pokojovky či sběratele, protože existuje nespočet barevných variant.
Naše začátky s pěstováním syngonia
Pro mě jsou syngonia přímo srdeční záležitostí, neboť moji pozornost jedno z nich upoutalo už v dětství. Asi jako desetiletá jsem šla do Alberta koupit pečivo. No a znáte to! Jdete do obchodu pro rohlíky a místo rohlíků domů donesete kytku, takže toto kytkařské pošukovství se začalo projevovat už u desetileté holčičky. Vstoupila jsem do obchodu a přímo do očí mě uhodila překrásná pokojová rostlina, která měla listy matně růžové míchající se s tmavě zelenou.
Nebylo na první ani na druhý pohled krásné, bylo až podivuhodně zvláštní a nevšední. Vlastně mi přišlo až ošklivé. V hlavě mi proběhla hláška z filmu Dobrý voják Švejk: „Stájovej pinč (plemeno psa) je nejlepší. Každýmu se nelíbí, on má takový tvrdý fousy, že vypadá jako propuštěnej trestanec. Ten je tak vošklivej až je krásnej.“ . „To je ono, tak ošklivé až je vlastně krásné“, došlo mi. Při bližším prohlížení jsem si všimla počínajícího vadnutí. Bylo mi posledního kousku líto, a když jsem si všimla, že stojí pouho pouhých 35 korun, a tak jsem neodolala a přímo si to namířila ke kase. Po měsíci usilovné rosící péče se rozevřely všechny listy, navíc se i krásně vybarvily. Od té doby k růžovému syngoniu pink neon přibyla další miliarda kousků a doufám nejméně ve dvakrát víc.
Jak syngonia pěstovat?
Jak tedy syngonium pěstovat, aby se mělo jako v bavlnce? Stačí nezapomínat příliš často na zalévání, protože ho ideálně zaléváme jednou za 7 – 10 dní v zimě a v létě jednou za 3 – 7 dní. Dvakrát za měsíc do vody přidáme hnojivo. Jestliže ho chceme dát na místo s výrazně sušším vzduchem, třeba nad topení, je vhodné pod květináč nasypat štěrk nebo zabalit květináč do rašeliny a snažit se rosit. Tím totiž poměrně jednoduše zvýšíte vzdušnou vlhkost okolo květináče a listy se nebudou svinovat. Nejvhodnější je substrát s větším přídavkem rašeliny. Dále mu vyhovuje teplota od 15 do 27 stupňů. Přesazujeme jednou až dvakrát za rok dle potřeby a když už bude skutečně obří Množí se buď stonkovými řízky, nebo rozdělením kořenového balu (záleží na druhu).
Základy kolem pěstování syngonií
Světlo - Ideální je rozptýlené světlo bez přímých slunečních paprsků, snáší stinná i světlá místa
Teplota - 20-27 °C, v zimě minimální teplota 15 °C
Zálivka - Pravidelně vydatná, cca 1 x týdně
Vzdušná vlhkost - Oceňuje dostatek vlhkosti, rosíme, květináč podkládáme na oblázky či do rašelinového zábalu ve vnějším květináči
Substrát - Substrát pro Aroidy
Hnojení - Jednou za 2 týdny
Víte, že existuje podcast Farmářky z paneláku?
Je to už několik měsíců od vzniku našeho nového podcastu Farmářky z paneláku. Již teď si můžete poslechnout několik epizod, které jsou plné know-how. Zabývali jsme se už do detailů vermikompostování či různým stresům rostlin a jak se jim vyvarovat.