Syngonium: pěstování a péče o pestrobarevné listy

Syngonium: pěstování a péče o pestrobarevné listy

Syngonium patří k nejlepším pokojovkám na parapety či poličky. Pro své nádherně vybarvené listy zdobí interiér po celý rok. Příliš se nevytahuje za sluníčkem. Skvělé je, že se nejedná o citlivou rostlinu, takže neumře, i když odjedete na dovolenou. Ano zvadne, třeba i pár listů uschne, ale srdíčko přežije. Nejsou přecitlivělá ani na přelití. Zkrátka perfektní rostlina pro začátečníky, kteří nechtějí začínat se zelencem (chlorophytem) nebo voděnkou (tradescantií), ale i pro pokročilé, jenž chtějí zkusit nový druh pokojovky či sběratele, protože existuje nespočet barevných variant. 

Naše začátky s pěstováním syngonia

Pro mě jsou syngonia přímo srdeční záležitostí, neboť moji pozornost jedno z nich upoutalo už v dětství. Asi jako desetiletá jsem šla do Alberta koupit pečivo. No a znáte to! Jdete do obchodu pro rohlíky a místo rohlíků domů donesete kytku, takže toto kytkařské pošukovství se začalo projevovat už u desetileté holčičky. Vstoupila jsem do obchodu a přímo do očí mě uhodila překrásná pokojová rostlina, která měla listy matně růžové míchající se s tmavě zelenou. 

Nebylo na první ani na druhý pohled krásné, bylo až podivuhodně zvláštní a nevšední. Vlastně mi přišlo až ošklivé. V hlavě mi proběhla hláška z filmu Dobrý voják Švejk: „Stájovej pinč (plemeno psa) je nejlepší. Každýmu se nelíbí, on má takový tvrdý fousy, že vypadá jako propuštěnej trestanec. Ten je tak vošklivej až je krásnej.“ . „To je ono, tak ošklivé až je vlastně krásné“, došlo mi. Při bližším prohlížení jsem si všimla počínajícího vadnutí. Bylo mi posledního kousku líto, a když jsem si všimla, že stojí pouho pouhých 35 korun, a tak jsem neodolala a přímo si to namířila ke kase. Po měsíci usilovné rosící péče se rozevřely všechny listy, navíc se i krásně vybarvily. Od té doby k růžovému syngoniu pink neon přibyla další miliarda kousků a doufám nejméně ve dvakrát víc. 

Jak syngonia pěstovat?

Jak tedy syngonium pěstovat, aby se mělo jako v bavlnce? Stačí nezapomínat příliš často na zalévání, protože ho ideálně zaléváme jednou za 7 – 10 dní v zimě a v létě jednou za 3 – 7 dní. Dvakrát za měsíc do vody přidáme hnojivo. Jestliže ho chceme dát na místo s výrazně sušším vzduchem, třeba nad topení, je vhodné pod květináč nasypat štěrk nebo zabalit květináč do rašeliny a snažit se rosit. Tím totiž poměrně jednoduše zvýšíte vzdušnou vlhkost okolo květináče a listy se nebudou svinovat. Nejvhodnější je substrát s větším přídavkem rašeliny. Dále mu vyhovuje teplota od 15 do 27 stupňů. Přesazujeme jednou až dvakrát za rok dle potřeby a když už bude skutečně obří Množí se buď stonkovými řízky, nebo rozdělením kořenového balu (záleží na druhu).

Základy kolem pěstování syngonií

SvětloIdeální je rozptýlené světlo bez přímých slunečních paprsků, snáší stinná i světlá místa

Teplota - 20-27 °C, v zimě minimální teplota 15 °C

Zálivka - Pravidelně vydatná, cca 1 x týdně

Vzdušná vlhkostOceňuje dostatek vlhkosti, rosíme, květináč podkládáme na oblázky či do rašelinového zábalu ve vnějším květináči

Substrát - Substrát pro Aroidy

Hnojení - Jednou za 2 týdny

Víte, že existuje podcast Farmářky z paneláku?

Je to už několik měsíců od vzniku našeho nového podcastu Farmářky z paneláku. Již teď si můžete poslechnout několik epizod, které jsou plné know-how. Zabývali jsme se už do detailů vermikompostování či různým stresům rostlin a jak se jim vyvarovat.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.