Zelené hnojenÍ: Obnova půdy hráškem
Share
Pěstování zeleniny vlastníma rukama je pro mnoho z vás jistě velkým potěšením. Po náročném období pěstování a sklizni okurek, rajčat a další zeleniny však často zůstává otázka, jak dál? Jak udržet půdu bohatou na živiny pro budoucí sezónu? Jednou z vynikajících metod může být výsadba hrášku. Jedná se o jednu z forem tzv. zeleného hnojení. V tomto článku se podíváme na to, jak může zelené hnojení hráškem pomoci obnovit půdu a připravit ji pro další úrodu.
Proč po sklizni do záhonu zasít hrášek
Zelené hnojení zvyšuje množství dusíku v půdě
Zelené hnojení hráškem je ideální pro zlepšení kvality půdy, protože hrášek rychle vytvoří velké množství vegetace. Tato biologická hmota může být následně zaryta do půdy. Hrášek má také symbiotické nitrifikační bakterie, které obohacují půdu dusíkem. Tento dusík je cenným zdrojem živin pro mikroorganismy a pomáhá urychlit rozklad rostlinné hmoty na organickou hmotu, což vše obohacuje půdu a zlepšuje její strukturu.
Dusík je cenný i pro rostliny samotné, tedy pro další plodiny, které budeme chtít na záhon umístit. Patří mezi makroprvky, neboli rostlina je na jeho dostupnosti existenčně závislá. Více o něm v epizodě VIP 6 | Výživa rostlin. Je to dost chemie našeho podcastu Farmářky z paneláku.
Zlepšení struktury půdy, obohacení o další živiny a organickou hmotu
Když hrášek doroste a je zaryt do půdy, půda je obohacena o dusík a organickou hmotu. To připravuje půdu pro budoucí pěstování plodin. Přínosy zahrnují zlepšení struktury půdy, zvýšení obsahu živin a snížení spotřeby hnojiv. Dobré je vysadit hrášek hned po sklizni a zarýt ho pak v průběhu podzimu, aby se následně stihla přes zimu půda na záhonu slehnout a srovnat a připravit se plně na další sezónu.
Kde sehnat hrášek pro zelené hnojení
Klíčem k úspěšnému zelenému hnojení je volba správného hrášku. Je důležité použít normální hrášek, ne loupaný hrách, který se běžně také nachází v supermarketech. Jinak ale můžete klidně koupit hrášek v supermarketu či na košík.cz rozhodně není třeba kupovat nějaký speciální v zahradnictví. Jedná se akorát o zbytečné marketingové praktiky. Skutečně stačí obyč.
Výsadba hrášku na záhon
Po zakoupení je vhodné hrášek nechat přes noc namočit do vody. Hráček potřebuje hodně vláhy pro klíčení, a tak se tímto způsobem připraví na svou úlohu. Hezky nabobtná vodou a pak se můžete pustit do jeho výsadby na záhon. Stačí vzít semena do hrsti a rovnoměrně je po záhonu rozházet. Ne příliš na husto tak, aby měla semena optimální podmínky pro růst a nekonkurovala si příliš navzájem o světlo a vodu. Následně je zasekáme jemně hráběmi do půdy, aby semena nebyla zcela na povrchu.
Pravidelná zálivka
Hrášek potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v počáteční fázi růstu. Zajištění dostatečného množství vody pomůže hrášku rychle vyklíčit a začít vytvářet hmotu. Bohužel v posledních letech bývá poměrně sucho, a tak je třeba klíčení hrášku pomoci vlastními silami a skutečně vzít konev a začít zalévat, nespoléhat jen na déšť. Zase to ale nepřehánějte, aby semena nezačala plesnivět.
Závěrečné zarytí zeleného hnojení
Potom co vyrostou rostliny hrachu, čím větší, tím lepší, tak následně vše zaryjeme. Zarýváme na podzim, koncem léta, zkrátka po sezóně. Po zrytí necháme přes zimu záhon uležet. Na jaře pak hráběmi rozrušíme velké hroudy zeminy, vše uhrabeme, srovnáme do jedné roviny a pak je vše připraveno na další plodiny k výsadbě. Z těch pak bude jistě další skvělá úroda.
Zelené hnojení hráškem je účinnou metodou obnovy půdy po sklizni zeleniny. Tento ekologický způsob nejenže zvyšuje úrodnost půdy, ale také přispívá k udržitelnému obhospodařování vaší zahrady. Použitím zeleného hnojení hráškem můžete udržovat vaše záhony zdravé, plné živin a připravené na další úrodu.
Jsem líný/á pěstovat. Jaká je další možnost?
Další alternativu jak na podzim obohatit půdu o nové živiny je:
- Kompost – Máte kompost? Ano. Paráda. Tak vezměte několik kýblů kompostu a rozsypte je rovnoměrně po záhonech. Buď nechte slehnout jen tak přes zimu či ještě můžete kompost trochu zarýt do větší hloubky.
-
Hnůj – Možná máte nedaleko své zahrady koně, krávy, cokoliv. V tom případě se můžete domluvit s místním chovatelem, zda by vám na podzim nedal několik pytlů hnoje.
V případě pěstování rajčat je rozsypete po záhonu a zaryjete do hloubky nebo opět necháte jen tak uležet přes zimu.
V případě pěstování okurek to děláme tak, že uprostřed záhonu vykopeme koryto, do něho nasypeme hnůj a pak zahrneme půdou, kterou jsme předtím vykopali a utvoří se uprostřed záhonu takový val. Ten se přes zimu trochu slehne a pak se v další sezóně do něj sází okurky. Více viz reels na našem instagramu @farmarkyzpanelaku – Příprava záhonu na okurky a Jak sázet okurky. - Hnojivo – Můžete použít také organické hnojivo, které lze klasicky koupit v obchodě. My doporučujeme hnojivo Black frass. S kódem farmarky10 na něj získáte slevu 10 % na jejich e-shopu. Stačí ho po záhonu rozsypat v rovnoměrné vrstvě dle návodu.
A to je od nás pro dnešek vše. Přejeme hodně štěstí s pěstováním.
Farmářky z paneláku 🌱